Poranění žen při porodu

V České republice máme porodnici, kam pokud půjdete rodit vaginálně, máte pouze 8% šanci, že odtamtud odejdete nezraněná. Je to paradoxně porodnice, ve které se během porodu nejvíce používá nástřih hráze: 60 % žen má nástřih hráze, 20 % žen má nástřih hráze a navíc další poranění, 12 % žen má jiné poporodní poranění. Jen 1 z 12 žen má to štěstí, že si z porodnice neodnáší žádnou hojící se jizvu. Naopak, máme u nás porodnici, ze které vyjde ven po vaginálním porodu nezraněno 80 % žen. 13 % žen v této porodnici má nástřih hráze, 1 % žen má nástřih hráze a navíc další poranění, 4 % žen má jiné poporodní poranění. Takže 4 z 5 žen domů odcházejí bez stehů a bez poranění.

poranění žen při vaginálním porodu

Nejvíce zraněných žen po vaginálním porodu má porodnice, která nejvíce používá nástřih hráze (u 80 % vaginálních porodů). Naopak v porodnicích, kde provádějí nástřih minimálně (okolo 15 % vaginálních porodů) mají i nejvíce žen, které odcházejí bez zranění. Každý sloupec představuje jednu porodnici, porodnice jsou seřazeny podle poranění žen.

Zdroj dat: ÚZIS, data za rok 2013

 

A zranění u všech porodů? Rekordmanem stále zůstává porodnice, kde dělají nástřih hráze u 80 % vaginálních porodů. Navíc totiž mají ještě 28 % porodů císařským řezem, což není úplně málo. Když to shrneme, tak z této porodnice vyjde po porodu nezraněna 1 žena ze 17. Jen 1 žena ze 17 nemá po porodu poranění!!! V této porodnici v roce 2013 proběhlo 572 porodů, na druhé straně tabulky je porodnice se 743 porody ročně, ze které odchází 65 % žen bez zranění (nemají jizvu po císařském řezu, po nástřihu, ani žádná jiná poporodní poranění). To znamená, že 2 ženy ze 3 odejdou z téhle porodnice bez zranění. Rozdíl ve velikosti porodnice není velký, rozdíl v péči obrovský.

poranění žen při poroduV porodnici, kde provádějí nástřih u zhruba 80 % porodů, mají i nejméně žen, které celkově vyjdou z porodnice bez zranění – pokud započítáme i porody císařským řezem. Porodnice jsou seřazeny v tabulce podle velikosti (počtu porodů ročně) od největší (vlevo) po nejmenší (vpravo). Velikost porodnice nemá vliv na celkový počet poranění – není to tak, že rozdíly mezi porodnicemi jsou způsobeny tím, že ve velkých porodnicích mají více porodů s komplikacemi a tudíž musejí mít i více zraněných rodiček.

Zdroj dat: ÚZIS, data za rok 2013

 

Máme u nás skvělé porodnice, kde dělají málo nástřihů a i přesto z těchto porodnic vycházejí ženy ven bez poporodních poranění. Máme tu ale i porodnici, ze které vyjde po vaginálním porodu nezraněna pouze 1 žena z 12, což je naprosto děsivá bilance. Zvláštní je, že to nikdo neřeší. Každý primář si může dělat naprosto, co chce. Klidně třeba nástřih všem ženám. Kontrola porodnic je naprosto nulová. A pokud chcete nějaká konkrétní čísla o péči v porodnicích znát i se jmény porodnic, máte smůlu. Naše porodnictví je přeci nejlepší na světě, není důvod se na nějaká data ptát a už vůbec není důvod cokoliv měnit…

 

A ještě dodatek. V nedávné době se objevilo několik soudních sporů, které se týkaly poranění rodiček během porodu, např. tento. Argument porodníků vždy je – ale my jsme museli zachránit dítě, bylo nutné porod urychlit, provést nástřih apod. Tohle nemusí být úplně pravda. Když se podíváme na zranění žen během vaginálního porodu, vychází nám, že v některých porodnicích mají ženy opakovaně více poranění. Zase tady platí, že rozdíly mezi porodnicemi nejsou náhodné a spíše jsou dány odlišnou kvalitou péče než tím, že by se v té či oné porodnici zrovna sešlo mnoho rodiček s komplikovanými porody. Mělo by být samozřejmé, že po porodu je zdravé dítě i matka, bohužel v některých porodnicích tohle prostě neplatí.

poranění po vaginálním porodu

Zranění žen v jednotlivých porodnicích jsou v letech 2012 a 2013 velice podobná (korelační koeficient 0,87). Některé porodnice tudíž mají opakovaně málo žen s poraněními, zatímco jiné jich mají pořád hodně. Zajímavé je, že ve dvou porodnicích (žlutě) počet žen s poraněním v roce 2013 výrazně stoupl, což je dáno hlavně tím, že se v těchto porodnicích z nějakého důvodu zvýšil počet nástřihů hráze (z 31 % v roce 2012 na 58 % v roce 2013 jedné porodnici a z 35 % také přibližně na 58 % ve druhé). Porodnice, ve které počet žen s poraněním v roce 2013 oproti roku 2012 naopak výrazně poklesl (modře), v roce 2013 počet nástřihů hráze o zhruba 10 % snížila.

Zdroj dat: ÚZIS, data za rok 2012 a 2013