Plánovaný a akutní – původní data z roku 2012

Aktualizovaná data o akutních a plánovaných císařských řezech ÚZIS bohužel k jednotlivým porodnicím neposkytl. Proto zde zatím necháváme komentář k datům z roku 2012. 

Císařský řez lékaři buď plánují dopředu, nebo ho provedou v průběhu vaginálního porodu neplánovaně – akutně (například z důvodu nepostupujícího porodu, nebo když se miminku nedaří dobře). Pro mnohé ženy je velice stresující, když jejich porod skončí neplánovaně akutním císařským řezem. Ve 4 porodnicích končí akutním císařským řezem méně než 5 % všech porodů, naopak ve 3 porodnicích je to více než 20 %. Možná si řeknete, že tato čísla jsou rozdílná proto, že v některých porodnicích lékaři při jakémkoliv náznaku možných komplikací raději předem naplánují císařský řez, zatímco jinde nechají ženu rodit vaginálně s tím, že když to nepůjde, přistoupí k akutnímu císařskému řezu. Není to pravda. Počet plánovaných císařských řezů nemá vůbec žádný vliv na to, kolik se v té které porodnici provede akutních císařských řezů.

akutni cisarsky rez

Porodnice se velice liší v tom, kolik dělají akutních císařských řezů v průběhu porodu. Tyhle rozdíly se nedají vysvětlit tím, kolik císařských řezů naplánují v té které porodnici dopředu.

Zdroj dat: NRC, jaksekdeleci.cz, data za rok 2012

 

V 61 z 91 porodnic je většina císařských řezů plánována, a v zásadě platí, že čím víc císařských řezů v porodnici předem naplánují, tím víc císařských řezů nakonec celkově provedou. 4 z těch 6 porodnic, kde provádějí méně než 15 % císařských řezů ze všech porodů, plánují prostě málo císařských řezů. Naopak, ta menší už zmiňovaná porodnice, která téměř vede v počtu císařských řezů – 40,75 %, jich hodně plánuje (26 % plánovaných císařských řezů ze všech porodů, což ji opět řadí na druhé nejvyšší místo v České republice). Jednotlivé porodnice se mezi sebou v plánování císařských řezů výrazně odlišují – někde naplánují 1-2 císařské řezy na 100 porodů, jinde naplánují císařským řezem 1 ze 4 porodů. Procento plánovaných císařských řezů souvisí jen velice málo s velikostí porodnice, to znamená, že zase není pravda, že ve větších porodnicích plánují více císařských řezů, protože tam rodí více těhotných s komplikacemi. Zdá se, že porodníci císařské řezy plánují naprosto různě – jiné vysvětlení pro obrovské rozdíly mezi jednotlivými porodnicemi nevidím. Možná jsou něco z toho císařské řezy na přání? Z toho pro těhotné ženy plyne jediná věc: pokud vám ve vaší porodnici naplánují císařský řez, je klidně možné, že v porodnici v sousedním městě vás nechají rodit normálně. Platí to samozřejmě i obráceně. Zajímejte se podrobně, proč byste měla rodit právě vy císařským řezem, nenechte se odbýt a pokud se vám cokoliv nezdá, ptejte se na názor dalších lékařů (nejlépe mimo vaši porodnici).

planované císařské řezy

Ve 3 porodnicích proběhne každý čtvrtý porod plánovaným císařským řezem, naopak v 6 porodnicích je to méně než každý dvacátý porod. Zdroj dat: NRC, jaksekdeleci.cz, data za rok 2012
planované císařské řezy a velikost porodnice

Rozdíly v plánování císařských řezů se nedají vysvětlit velikostí porodnice. Zdroj dat: NRC, jaksekdeleci.cz, data za rok 2012