Císařský řez

Jednotlivé porodnice jsou rozděleny na perinatologická centra a ostatní porodnice. Perinatologická centra se starají kromě běžných rodiček také o riziková těhotenství a nedonošené děti narozené před 32. týdnem, proto se u nich očekává vyšší podíl císařských řezů. Nevíme, kolik mají perinatologická centra komplikovaných porodů a kolik je rodiček s bezproblémovým těhotenstvím. Každopádně v perinatologických centrech se narodila zhruba třetina všech dětí v ČR (rok 2013, zdroj: ÚZIS) – a třetina rodiček v ČR určitě neměla závažné komplikace. Z 35 tisíc dětí narozených v perinatologických centrech bylo zhruba 4500 miminek nedonošených (s porodní hmotností do 2,5 kg), naprostá většina dětí měla normální porodní váhu.

per_cs_2013

per_cs_2012

per_cs_2011 per_cs_2010 per_cs_2009

Pro každou porodnici je ukázáno % císařských řezů (akutních, plánovaných), % operativních vaginálních porodů (vaginální porody s komplikovaným vybavením plodu – kleštěmi, vakuumextraktorem nebo s manuálním vytažením dítěte) a % vaginálních porodů. Zdroj dat: zdravotní pojišťovny, www. biostatisticka.cz

 

Mezi ostatní porodnice jsou zařazena i intermediární centra, kde pečují kromě běžných rodiček a novorozenců také o děti narozené mezi 32. a 38. týdnem. I zde se dá očekávat vyšší podíl císařských řezů, a protože tyto porodnice nejsou v samostatných grafech, vypisuji je jmenovitě: Havlíčkův Brod, Hořovice, Karlovy Vary, Kladno, Kolín, Liberec, Mladá Boleslav, Ostrava Městská nemocnice, Pardubice, Praha FN Na Bulovce, Praha Thomayerova – Krč.

ost_2013

ost_2012

ost_2011 ost_2010 ost2009

Pro každou porodnici je ukázáno % císařských řezů (akutních, plánovaných), % operativních vaginálních porodů (vaginální porody s komplikovaným vybavením plodu – kleštěmi, vakuumextraktorem nebo s manuálním vytažením dítěte) a % vaginálních porodů. Zdroj dat: zdravotní pojišťovny, www. biostatisticka.cz

 

Pro lepší porovnání jsou porodnice seřazeny podle podílu nekomplikovaných vaginálních porodů. Cílem těchto stránek ale určitě není udělat seznam porodnic od nejlepší po nejhorší. Spíše než na celkové pořadí je lepší se podívat, kde zhruba v grafu se porodnice pohybuje. Mezi porodnicemi uprostřed grafu jsou jenom malé rozdíly – porodnic, které měly například v roce 2013 měly 20-22,5 % císařských řezů, je 14 a tady na pořadí opravdu příliš nezáleží. Na druhou stranu, na obrázku je dobře vidět, jak si jednotlivé porodnice stojí ve srovnání s ostatními porodnicemi v ČR. Přesná čísla jsou v Přehledu porodnic podle krajů a na www.biostatisticka.cz.

Data jsou z roku 2013 a novější bohužel nejsou a nevypadá to, že se je v brzké době podaří sehnat. Co se týká císařských řezů, porodnice, kde jich provádějí hodně, nemusí být automaticky horší. Některé porodnice dělají císařské řezy na přání. Někam se může za císařskými řezy jezdit „z daleka“ (na tohle jsem byla upozorněna po mailu od ženy, která měla plánovaný císařský řez ze zdravotních důvodů a jela přes půl republiky do Krnova, protože v téhle porodnici mohla být po císařském řezu se svým miminkem, zmíněno i v článku zde). Porodnice odlišně řeší například i porody koncem pánevním nebo vaginální porody po císařském řezu. Každopádně, pokud má porodnice vysoké procento císařských řezů a vy nechcete rodit císařem, měla by se rozblikat červená kontrola značící „tady může být nějaký problém“ a snažila bych se zjistit, co v té porodnici dělají jinak. My na tom také pracujeme:)

Podle Světové zdravotnické organizace má císařský řez smysl provádět u 10-15 % porodů (odkaz zde). Vyšší podíl císařských řezů nesnižuje úmrtnost dětí ani matek. To „správné číslo“, kolik by císařských řezů mělo být, nevíme. Ale je na místě říct, že ještě v roce 2003 u nás končilo císařským řezem zhruba 13 % ze všech porodů a v roce 2013 už to bylo téměř 26 %. Jinými slovy – dvojnásobný nárůst za deset let.

Čekali byste, že nejvíce porodů císařským řezem vykazují veliké porodnice – perinatologická centra, které se starají o ženy s komplikacemi v těhotenství? Není to tak, mezi 14 porodnicemi, kde se v roce 2013 narodilo nejvíce dětí císařským řezem (více než 30 %) je 7 porodnic, které nepatří mezi perinatologická ani intermediární centra. Například Neratovice měly 34 % císařských řezů (v roce 2012 zde proběhlo dokonce přes 40 % ze všech porodů císařským řezem), naproti tomu Fakultní nemocnice Brno, perinatologické centrum a největší česká porodnice, měla v roce 2013 zhruba 20 % porodů císařským řezem. Z českých porodnic má dlouhodobě do 10 % císařských řezů Vyškov. Ve Vyškově rodilo v roce 2012 zhruba 660 žen, v Neratovicích 800. Jedná se tedy o podobně velké porodnice, kde by péče měla být srovnatelná. Ale není. V Neratovicích v roce 2012 skončilo císařským řezem přes 40 % porodů, zatímco ve Vyškově císařským řezem pouze 9 % porodů (data z roku 2012).

Tvrzení, že mezi porodnicemi jsou rozdíly, protože ve velkých porodnicích (v perinatologických centrech apod.) provádějí více císařských řezů, neboť tam mají více rodiček s komplikacemi, není správné. Rozdíly jsou jak mezi velkými, tak mezi malými porodnicemi. Aneb, rozdíly mezi porodnicemi nelze vysvětlit velikostí porodnice. Procento císařských řezů v roce 2012 ale významně souvisí s tím, kolik císařských řezů se v té či oné porodnici provedlo v roce 2010. To znamená jediné – v některých porodnicích se miminka rodí více císařským řezem a rozdíly mezi porodnicemi nejsou náhodné.

 cis_rezy_kor

Z dat vyplývá, že v porodnicích, kde dělají málo císařských řezů, jich dělají málo každý rok a naopak tam, kde jich dělají hodně, jich dělají hodně každý rok. Tudíž rozdíly mezi porodnicemi nejsou náhodné – v některých porodnicích se prostě dělá více císařských řezů. (Rozdíly v používání císařského řezu se ale nedají příliš vysvětlit velikostí porodnice – i v malých porodnicích lékaři dělají hodně císařských řezů, naopak naše největší porodnice (FN Brno, perinatologické centrum, kde by se měly soustřeďovat rodičky s komplikacemi) má pouze zhruba 20 % porodů císařským řezem). 

Zdroj dat: NRC, jaksekdeleci.cz, data za rok 2010 a 2012 a stránky FN Brno (odkaz zde)

Aktualizováno 25.9.2016